İNSAN KAYNAKLARI İÇİN PSİKOTEKNİK NEDEN ÖNEMLİ ?

Çünkü; bir işletmenin işin gereklerine uygun niteliklere sahip insan gücünü bulabilmesi ve bunlar arasından en vasıflı olanları seçmesi kolay olmadığı gibi, zaman, para ve enerji gerektiren önemli bir maliyet kalemidir.
Bu fonksiyonun hakkıyla yerine getirilmediği durumlarda insan kaynaklarının diğer fonksiyonlarının da sağlıklı işleyişi beklenemez.
Eleman seçiminde psikoteknik testlerden faydalanmak, standart eleme yapılmasını sağlayarak, seçim sürecinin verimliliğini ve öngörü geçerliliğini yükseltmeye ön ayak olacak, seçim süresini kısaltacaktır.

 

DİKKAT !

GÜNÜMÜZDE İŞLETMELERİ BİRBİRİNDEN FARKLI KILAN, REKABETTE BİR ADIM ÖNE ÇIKARAN TEMEL UNSUR İNSAN KAYNAKLARIDIR.

KÜRESELLEŞMENİN GETİRMİŞ OLDUĞU ETKİYLE BİRLİKTE İŞLETMELER YAPILANMALARINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLERE GİTMEKTE VE HEDEFLERİNE ULAŞMADA SAHİP OLDUKLARI KAYNAKLAR İÇERİSİNDE EN ETKİLİ YERE SAHİP İNSAN FAKTÖRÜ REKABET KOŞULLARINDA İŞLETMELERİN RAKİPLERİ İLE ARASINDA FARK YARATICI BİR UNSUR OLMAKTADIR.

 

BİR İŞ İLE BİR ADAYI EŞLEŞTİRMEK

Bir işle bir adayı eşleştirmek genelde hem işveren hem de eleman için bir deneme yanılma yöntemidir.

Adaylar işe alınmaya istekli olduklarından genelde seçici değildirler.
Psikoteknik muayene deneme yanılma yönetemini ortadan kaldırmak, İş için Seçici olmayan personeli belirleyerek doğru iş için doğru persoenl seçimini sağlayan güvenilir bir ara kaynaktır.